Vinterkulden og samlinger.
Skrevet: 06. januar 2010
Hei!
Først og fremst godt nytt år!
Så vil jeg i denne omgang be alle spillere/trenere og klubber som har spillere på sone - utfordrergrupper Hedmark/ Oppland eller Team IØFK om å følge nøye og ofte med på den enkelte gruppe sine nettsider. Dette pga at vi opplever et vær som i disse dager byr på utfordringer i forhold til å gjennomføre tiltak.
Dette medfører at enkelte tiltak kan bli flyttet og noen tiltak kan bli utsatt/avlyst.
HOLD DERE OPPDATERT!
Ta kontakt med treneren som står oppført på den akuelle gruppe om du er i tvil.
Men vi håper å ha ridd av den værste kulden over helga.
HER ER NOEN FØRINGER SOM KAN BENYTTES OGSÅ I KLUBB:
-Vi bør avlyse ved lavere temperatur enn minus 15 effektive kuldegreader.
- Vi bør begrense instruksjon til et minimum ved trening i kaldt vær
- Vektlegg grundig og god oppvarming
- Gjennomfør spillaktiviteter hvor alle spillere er involvert hele veien
- Vurder å avslutte noe tidligere hvis man ikke greier å holde "grunnvarmen"
- Ta stikkprøver på forfrysninger i ansikt, fingre og tær
- Sørg for at spillerne kommer seg i varmen fortest mulig etter trening - uttøyning kan gjøres i garderober
- Gi beskjed til spillerne om å ha med godt med tøy og ekstra skiftetøy til etter trening. Tørt innerst viktig.
- Er det mulig å servere lunken saft/te e.l. underveis så er det fint. Ikke glohet drikke som bidrar til blodforflytning til maven.
- Til slutt: Det skader ikke å måtte avlyse en sone/kretssamling eller en klubbtrening i løpet av 2-3 år pga. streng kulde. Kulde kan skade det gjør ikke en avlysning.
Hilsen Lena Tyriberget - spillerutvikler IØFK